MJERENJE NA KARTI
Da bi se znali orijentisati u prirodi veliku ulogu ima snalazenje na karti. U izvidackoj organizaciji se koriste topografske karte velike preciznosti. Stoga tacnim mjerenjem na karti mozemo biti tacni i u prirodi. Cilj ove teme je nauciti precizno mjeriti na karti.
Mjerenje duzina
Kod mjerenja duzina …na karti moramo znati da li zelimo mjeriti ravnu ili zakrivljenu liniju. Ravne linije mjerimo najcešce ravnalom ili šestarom, dok zakrivljene linije mjerimo papirnatom trakom ili krivinomjerom (kurvimetrom).
Mjerenje ravnih linija ravnalom
Kada mjerimo ravnu liniju ravnalom metoda je sljedeca: ravnalom izmjerimo duzinu u milimetrima izmedu zeljenih tacaka na karti. Naprimjer, izmjerili smo 65 mm. Zatim se vidi razmjer karte, (uzet cemo za primjer da je 1:25.000), znaci da je 1 mm na karti odgovara 25 m u prirodi. Ako smo izmjerili 65 mm, onda to pomnozimo sa 25 m (65 x 25 = 1625) dobit cemo da je trazena udaljenost 1625 m.
Kada mjerimo ravnu liniju ravnalom metoda je sljedeca: ravnalom izmjerimo duzinu u milimetrima izmedu zeljenih tacaka na karti. Naprimjer, izmjerili smo 65 mm. Zatim se vidi razmjer karte, (uzet cemo za primjer da je 1:25.000), znaci da je 1 mm na karti odgovara 25 m u prirodi. Ako smo izmjerili 65 mm, onda to pomnozimo sa 25 m (65 x 25 = 1625) dobit cemo da je trazena udaljenost 1625 m.
Mjerenje ravnih linija šestarom
Kod mjerenja ravnih linija šestarom radi se tako da se krakovi šestara zabodu u tacke ciju udaljenost zelimo izmjeriti. Tako cemo dobiti odredenu udaljenost izmedu igala šestara koju prenesemo na graficki razmjernik na karti, te direktno ocitamo udaljenost izmedu tacaka u metrima. Ocitanje na grafickom razmjerniku se vrši na sljedeci nacin: graficki razmjernik se sastoji od numerisane linij,e gdje se od 0 na desno nalazi grublja podjela duzina cije su vrijednosti u kilometrima ili po pola kilometra, a sa lijeve strane od 0 se nalazi sitnija podjela duzina cije su vrijednosti u stotinama metara (na karti 1:25.000 podjela je po 25 metara). Desni krak šestara zabodemo na desnu stranu grafickog mjerila u odgovarajucu punu vrijednost, a lijevi krak u lijevu stranu grafickog mjerila. Numericke vrijednosti ocitanja desne i lijeve strane grafickog mjerila se saberu i dobije se udaljenost izmedu dviju tacaka.
Mjerenje ravnih linija papirnom trakom
Kod ovog nacina mjerenja udaljenosti princip je isti kao i kod mjerenja udaljenosti šestarom. Oznacimo udaljenost sa karte na papir. Tu udaljenost na papirnoj traci prenesemo na graficki razmjernik i ocitamo udaljenost (kao i kod ocitavanja udaljenosti šestarom).
Mjerenje zakrivljenih linija podjelom puta
Mjerenje zakrivljenih linija se koristi kada zelimo odrediti udaljenost izmedu dvije tacake po nekoj cesti, toku rijeke i slicno. Jedan od nacina je da se zakrivljena linija podijeli na više ravnih linija (od zavoja do zavoja), te se svaka duzina zasebno izmjeri, pa se te vrijednosti saberu. S obzirom da je to komplikovaniji i neprecizniji postupak trebalo bi ga izbjegavati.
Mjerenje zakrivljenih linija papirnatom trakom
Lakši nacin mjerenja zakrivljenih linija je da uzmemo papirnatu traku, moze i ravni list papira. Radi se tako da pocetak ruba trake postavimo u pocetnu tacku na karti u smjeru puta koji zelimo izmjeriti. Kod prvog zavoja na koji naidemo oznacimo traku, te traku rotiramo po zavoju dok ne poravnamo traku s putem koji dalje mjerimo. Zatim na drugom zavoju oznacimo opet traku i ponovo traku rotiramo oko zavoja dok se ne poklopi s putem dalje. Radnju ponavljamo, zavisno o broju zavoja, dok ne dodemo do krajnje tacke. Kada smo to uradili dobili smo traku sa izmjerenom duzinom ciju vrijednost ocitamo na grafickom razmjerniku postupkom kao da je ravna linija.
Mjerenje zakrivljenih linija krivinomjerom (kurvimetrom)
Najlakši nacin mjerenja zakrivljenih duljina je krivinomjerom (kurvimetrom). Kurvimetar se postavi u nulti polozaj. Tockic pokrecemo po karti linijom koju zelimo izmjeriti. Daljinu ocitamo na skali kurvimetra koja je za razmjer karte na kojoj smo mjerili. Treba obratiti paznju da kurvimetar pokrecemo u pravilnom smjeru.
Pripremio i prilagodio: Ramiz Mujkanovic