KROKI KONTROLNE STANICE
KROKI KS
Skoro na svakom orijentacionom takmicenju susrecemo se sa ovim grafickim radom.
Kroki je precizan crtez manjeg dijela terena i objekata raden sa više stajnih tacaka precnika do 100 metara, izraden u krupnoj razmjeri do 1:1.000 uz upotrebu topografskih pomagala (busole, uglomjera, trokutova, metarske trake, olovaka u boji i sl.).
Kroki je tacniji i podrobniji terenski nacrt. Promer zemljišta je od 20 do 200 metara a razmjera je 1:100 – 1:1000.
Namjena krokija je da vjerno prikaze raspored objekata i konfiguraciju terena (uz objekte se podrazumjevaju komunikacije i vodeni tokovi). Svi objekti na terenu treba da su precizno orjentisani i ucrtani u zadanoj razmjeri.
Izrada krokija
– Odrediti stajnu tacku (ako nije zadatkom odredena) i odrediti smjerove u kojima ce se vršiti krokiranje. Istovremeno ce jedan clan patrole na papiru opisati šestarom kruznicu u zadanoj razmjeri. Kroz centar kruznice cemo povuci liniju paralelnu sa stranicom papira. Ta linija ce predstavljati sjever, a centar kruznice stajnu tacku na terenu.
– Izvidac busolom odreduje azimut prvoga orjentira (recimo cošak kuce), a druga dvojca mjere odstojanje od stajne tacke do orjentira. Izmjerena duzina u metrima se pretvara u milimetre na crtezu ( to radi cetvrti izvidac) i uglomjerom se zauzima odredeni azimut i na liniji azimuta se odreduje izmjerena duzina pretvorena u razmjer crteza (ovu radnju ponavljamo onoliko puta koliko smo odredili orijentira potrebnih za izradu krokija)
– IZMJERENE TACKE UCRTATI I POVEZATI IH DA SE DOBIJU KONTURE TRAŽENIH OBJEKATA ILI DJELOVA KOMUNIKACIJA, potom ucrtavamo vodene tokove a zatim elektricne vodove (odnosno njihov raspored i pravac kretanja.
– U slucaju da sa zadane STAJNE TACKE NE VIDIMO sve objekte ILI IH ZBOG NEKIH DRUGIH RAZLOGA ne mozem izmjeriti duzinu ili azimut koristimo se sa jednom ili više pomocnih stajnih tacaka koje takoder moraju biti ucrtane u kroki.
– Pazljivo osmotriti dijelove terena izmedu ucrtanih objekata ili komunikacija. Sve što se tim osmatranjem uoci (kapije, staze, travnjaci, usjeci, nasipi, vocnjaci, ograde, stabla…) ucrtati u kroki (bez mjerenja, na osnovu njihovog polozaja prema vec ucrtanim objektima i komunikacijama).
– Na osnovu svega do sada ucrtanog, odrediti polozaj vodenih tokova – obala, na dijelovima do kojih se nije moglo doci mjerenjem.
– Posebna atapa pri crtanju krokija predstavlja odredivanje i crtanje terena. Jedan od boljih nacina je da za nultu izohipsu tog terena izaberemo onu koja prolazi kroz stajnu tacku, te povezemo sve tacke koje su na visini kao i STAJNA TACKA. Zatim uocavati sve tacke koje su više ili nize od ove izohipse (za odredenu ekvidistanciju) i spojiti ih na crtezu u nove izohipse. Obratiti paznju na izohipse (odnosno linije koje ih predstavljaju na crtezu), da ne prolaze kroz kuce, preko komunikacija, vodenih tokova i sl. Upisati svaku vrijednost na izohipse na njenom izlasku iz okvira terena koji crtamo (na crtezu). Sve manje izohipse od nulte ce imati negativne vrijednosti (-1, -2, itd.), a sve vece pozitivne (+1, +2, itd.).
– Dolazimo do sredivanja crteza. Prvo izbrisati sve nepotrebne linije, naznaciti bitne stvari tankim flomasterima, a zatim obojiti (ili osjenciti olovkom) sve površine, livade, vocnjake, dvorišta, vodene tokove, komunikacije itd.
– Stajne tacke posebno oznaciti, a i pravac sjevera takoder.
– Izohipse ucrtati smedom bojom.
Na crtez upisati
1. objašnjenje korištenih znakova (“LEGENDU”)
2. smjer komunikacija i vodenih tokova
3. naslov rada, naziv takmicenja, datum i startni broj
4. ako je moguce napisati koordinate kontrolne stanice
5. završiti uokvirivanje crteza
– I na kraju provjeriti da li su ucrtani sjever, razmjer, i vrijednost ekvidistancije.
Za izradu krokija potrebna su cetiri clana patrole. Jedan da mjeri azimute, drugi da ucrtava azimute na papir i dva da mjere duzine mjernom trakom.
Peti clan patrole iskoristi ce ovo vrijeme za crtanje profila terena.
VRSTE MJERENJA
Kako nacrtati kucu (vidi sliku) na koju pokazuje strelica i upitnik, na osnovu onoga što je vec nacrtano (putevi, most, bandere, bunar)?
I NACIN – PRESJEKOM DALJINA
1. Sa stajne tacke izmjeriti (pantiljkom ili koracima) udaljenost do coška kuce A.
2. Sa tacke 2 (bandera) izmjeriti udaljenost do istog coška.
3. Povuci lukove iz polaznih tacaka (stajne i bandere) na papiru, sa odgovarajucim poluprecnicima (izmjerene daljine umanjene u odgovarajucoj razmjeri). Presjek lukova je tacka A (sl. 2)
4. Izmjeriti (metrom ili koracima) zid kuce, do tacke B.
5. Sa bunara izmjeriti, na isti nacin, udaljenost do coška kuce B (zbog provjere tacnosti sa bunara mozem izmjeriti i cošak kuce A)
6. Presjek lukova ciji su poluprecnici izmjerene duzine dat ce na papiru tacku B. Povezivanjem tacaka A i B dobije se zid kuce.
7. Povuci prave uglove na dobijeni zid kuce, iz tacke A i B. Izmjeri duzinu jednog od dva susjedna zida. Izmjerenu duzinu prenijeti na odgovarajuci krak pravog ugla. Dobijen je drugi zid.
8. Sklopiti pravougaonik (kvadrat) i kuca je “gotova”
Prednost ovoga nacina je izuzetna (gotovo maksimalna tacnost, a mahana sporost). Zato je ovu metodu najprakticnije koristiti pri izradi etalona.
II NACIN – AZIMUTIMA I DUŽINAMA
1. Sa stajne tacke izmjeriti azimut na tacku A.
2. Odrediti udaljenost (pantiljkom ili koracima) do tacke A (od stajne tacke)
3. Na papir ucrtati izmjereni ugao (azimut) i na krak nanijeti u zadanoj razmjeri izmjerenu duzinu. Tako je dobivena tacka A .
4. Isto ponoviti za tacku B.
5. Spojiti A i B, povuci prave uglove, sklopiti kvadrat .
Prednost ovog nacina mjerenja je brzina, a manja prilicna netacnost. Za male uglove deformacije duzina su vece. Na slici 4 da je greška kod mjerenja azimuta bila 1, zid bi ispao za 1/3 kraci ili duzi.
III NACIN – PRESJEKOM AZIMUTA
1. Sa stajne tacke uzeti azimut na tacke A i B.
2. Ucrtati izmjerene azimute na papir sa stajne tacke
3. Sa bunara uzeti azimute na A i B.
4. Ucrtati izmjerene azimute sa bunara. Presjeci azimuta A1 i A3 , i A2 i A4 daju tacke A i B .
5. Dalje se kuca crta kao u prethodnim slucajevima.
Prednost ovakvog nacina mjerenja je da se moze koristiti za mjerenje tacaka do kojih se ne moze doci koracima ili pantiljkom (jer su ogradeni mocvarni, sa druge strane rijeke i sl.)
Mahana je relativna sporost i sve veca netacnost za vece udaljenosti od viziranih tacaka
IV NACIN – PRESIJECANJEM ZAMIŠLJENIH LINIJA
1. primjetit cemo da se tacka A nalazi na zamišljenom produzetku “desne” strane mosta .
2. Takoder tacka A “lezi” na pravoj na kojoj su bandere 1 i 2.
3. Dakle presjekom ovih zamišljenih linija dobije se tacka A (pa se to uradi na papiru) .
4. Bunar se nalazi na produzetku zida kuce ciji je blizi cošak tacka A
5. Na papiru se od bunara kroz tacku A povuce linija, pravac zida. Taj zid se izmjeri i dalje se radi kao u prethodnim slucajevima.
Prednost ovog nacina je da je najbrzi, da je tacan (skoro kao i prvi što najviše zavisi od iskustva crtaca (i daje uvijek upucen na stvarne odnose na terenu). Mahana je jedna – da se ne mogu njime koristiti pocetnici, za ovaj nacin potrebni su vjezba i iskustvo. I naravno ovim nacinom ne moze se poceti rad. Mora mu prethoditi jedan od prethodnih, najbolje prvi. Ostali nacini crtanja krokija – mjerenjem ustvari su kombinacija vec pomenutih.